Luisterend oor vliegbasis
15 september 2009
BN de Stem - Staatssecretaris Jack de Vries van Defensie installeerde gistermiddag in de raadszaal in Hoogerheide de Luchtvaartcommissie voor vliegbasis Woensdrecht. Nu de relatie met de Belgen na de discussie over verdieping van de Westerschelde wat onder druk staat, is het mooi om te zien dat het ook anders kan. Immers, in de luchtvaartcommissie voor vliegbasis Woensdrecht zitten ook Belgen. "We kunnen vanuit Den Haag altijd nog naar hier kijken, om te zien hoe het beter kan", aldus Jack de Vries.
De staatssecretaris van Defensie maakte de kwinkslag gistermiddag in de Woensdrechtse raadszaal bij de installatie van de Commissie Overleg en Voorlichting Milieuhygiëne (COVM) vliegbasis Woensdrecht. Deze commissie, met daarin vertegenwoordigers van gemeenten, omwonenden, Milieufederatie, maar ook iemand van de Belgische gemeente Essen, vergadert enkele keren per jaar over milieuaspecten van de vliegbasis. In de praktijk komt het er op neer dat het gaat over geluidsoverlast van vliegverkeer. Als laatste vliegbasis in ons land krijgt nu ook Woensdrecht - het onderhouds- en opleidingencentrum van de luchtmacht- zo'n inspraakcommissie. "Onder meer van belang nu met Maintenance Valley nog het nodige staat te gebeuren", zei De Vries, die gisterochtend een werkbezoek bracht aan het op de vliegbasis gevestigde Logistiek Centrum Woensdrecht (LCW).
Defensie ziet in de commissie, een wettelijke verplichting, de mogelijkheid meer draagvlak te creëren voor haar activiteiten. Goede afstemming is bijvoorbeeld nodig om ook in eigen land te kunnen oefenen voor zware missies zoals in Afghanistan. "Zonder goed nabuurschap is zoiets in ons kleine land niet mogelijk en zouden we bijna alleen maar in het buitenland kunnen oefenen."
De COVM staat onder voorzitterschap van de Brabantse gedeputeerde Cora van Nieuwenhuijzen. Ze wees op het economisch belang van Defensie. "Het is de grootste werkgever in onze provincie. Maar dat vraagt ook iets van onze inwoners, dat is de andere kant van de medaille. We moeten openstaan voor mensen die het allemaal letterlijk over zich heen krijgen. We moeten ervoor zorgen dat we de lasten en lusten goed verdelen."
De commissie is een overlegorgaan, maar houdt zich daarnaast bezig met het voorlichten van bijvoorbeeld omwonenden. De COVM kan adviezen uitbrengen aan de staatssecretaris.


